
Private Classes
An excellent option for individuals looking for one-on-one time, households wanting to bond over a fun activity, or groups of families and friends looking to share a new experience from their own homes.
What you'll learn
This is perfect for people wanting to hone their culinary and baking skills by focusing on techniques in a small setting. Classes can be customized for what you want to learn or choose from our existing classes.
You will receive via email a shopping/ingredient/equipment list and recipes one week before the class.
Pricing
-
The rate for a single session in person class for 1 - 4 people is 500. for an approximate 2 1/2 hour class.
-
For each additional person, the cost is 95. per person.
-
A series of 3 classes are available for 1300 or a series of 5 for 2000.
-
Weekly private lessons - 4 per month, 1500 per month with a 3-month commitment.
-
The rate for a single session virtual class is 250. for an approximate 90 minute class.
-
To secure the date for a class, payment in full is required.
What to know
-
Classes are typically held in your home.
-
Recipes make enough food for four people.
-
The cost of the class does not include ingredients.
-
You will be sent a shopping list one week before class.
-
If you'd like us to shop for you, there is a supplemental 50. charge in addition to the cost of groceries.